Korkut Boratav, dünya çapında bir iktisatçı, Mülkiyenin efsane hocası; kapitalizmi, sosyalizmi, devletçiliği, gelir dağılımını, KİTleri, planlamayı, tarım politikalarını, iktisat tarihini sıkılmadan öğrendiğimiz isim. Hep ortalarda görünen "ekonomist"lerden oldukça farklı. İktisat bilimini piyasalar için değil halk için yapan, ekonomik krizleri anayasa kitapları havada uçuşmadan çok önce haber veren, Türkiye'nin yüz akı Boratav Hocanın diğer eserlerini de yayınlamanın yanı sıra, onu daha yakından tanımamızı sağlayacak anılarını kitaplaştırdığımız için, İmge Kitabevi Yayınları olarak mutluyuz.
Merakla beklenen ve ilgiyle okunacağına inandığımız onurlu bir yaşamın dökümü olan bu anılar iki seneye yakın süren söyleşilerden oluşuyor. Hakan Güldağ ve İbrahim Ekinci Aslında bu kitabın iki-üç katı büyüklüğünde bir metin için gidilecek yol vardı. Fakat Hocayı çok yormak istemedik, diyorlar...
Bu kitapta Boratav Hocanın yaşamöyküsüyle görüşleri yan yana akıyor. Özellikle, son aylardaki açılım tartışmalarının hareket noktası olan Kürt sorununa ve Türkiye'nin canlı gündemine ilişkin çarpıcı ve ilginç fikirleriyle, analizleriyle dikkat çekiyor.
Nasıl oldu da bilimin, medeniyetin peşinden gitmek üzere kurulan Cumhuriyet, neden bir türlü sağlıklı bir demokrasiye ulaşamadı? Türkiye'nin 'sol' partileri, nasıl oldu da halka, halkçılığa bu kadar yabancılaşabildi? İlerinin geriyle, solun sağla, özgürlükçülüğün totalitarizmle karıştığı bu çağda, kendi tarihini doğru inşa etmek isteyen biri nerede durmalıdır?
Korkut Boratav, iktisatçılığının yanı sıra ömrünce bu konulara da kafa yoran, mücadele eden bir isim. Söyleşinin bir yerinde söylediği şu cümleyle onu anlamaya başlayabiliriz: "Elim kalem tuttukça menfur saldırılara karşı çıkacağım."
Yayınları sayısız esere kaynak gösterilen bu "Aydınlık Adam"ın anılarının hepimize yeni bir ufuk açacağına inanıyoruz.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789755336480
Yayın Tarihi :2010-04-01
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Aydınlık Bir Adam Korkut Boratav
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :375
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Hakan Güldağ;İbrahim Ekinci
Yayın Yönetmeni   : Şebnem Çiler Tabakçı
Düzeltmen   : Ayten Koçal
İlgili Eserler