Kamu Yönetimi Ülke İncelemeleri, sekiz ülkenin kamu yönetimi sistemleri üzerinde durmaktadır. Bunlardan dördü; ABD, Almanya, İngiltere ve Fransa, son iki yüzyılın gelişmiş ülkeler sınıfında yer almaktadırlar. Gelişmişlerin önemi, Türkiye üzerinde farklı zamanlarda, farklı ağırlıklarla etkili ülkeler olmalarından kaynaklanır.

Diğer dört ülke; Arjantin, İspanya, Polonya ve Rusya, dünya genelinde Türkiye'nin de içinde sayıldığı ''orta derecede gelişmiş ülkeler''dir. Günümüzde bu ülkelerin tümü kapitalist ekonomik sistem içinde yer alırlar. Polonya ile Rusya sosyalizmden kapitalizme dönen geçiş ülkeleridir. Polonya, buna ek olarak, Avrupa Birliği'ne üyelik süreci bakımından özgün bir örnek oluşturur. İspanya, son yıllarda Türkiye gündemine bölgeli devlet tartışmalarıyla birlikte yerleşmiş, coğrafi açıdan en uzak ülke Arjantin ise sosyo-ekonomik bunalım çizgisiyle Türkiye'ye en yakın ülkelerden biri olarak dikkati çekmiştir.

Çalışmanın özgün yönlerinden biri, başka bir yabancı dilden kaynaklar aracılığıyla değil, ülkelerin kendi dillerinde yazılmış kaynaklar kullanılarak hazırlanmış olmasıdır.

Kitap, irdelenen ülkelere ilişkin bilgi dağarcığımızı zenginleştirmeye katkı sağlamanın yanı sıra ve belki de bundan daha çok, Türk kamu yönetimine ilişkin kavrayışımızı derinleştirmemize hizmet edecektir.
- Birgül Ayman Güler

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789755336046
Yayın Tarihi :2020-03-01
Baskı Sayısı :4.Baskı
Sayfa Sayısı :583
Boyut :150 X 220
Emeği Geçenler :
Yazar   : Birgül Ayman Güler
Yazar   : Onur Karahanoğulları
Yazar   : Koray Karasu
Yazar   : Uğur Ömürgönülşen
Yazar   : Can Giray Özgül
Yazar   : Erel Tellal
Yazar   : Nuray E. Keskin
Yazar   : Tayfun Çınar
Yazar   : Selin Esen
Yazar   : Mehmet Necati Kutlu
Yazar   : Ozan Zengin
Yazar   : Yeliz Şanlı Atay
Yazar   : Nazile İrem Yeşilyurt
Hazırlayan   : Koray Karasu.
İlgili Eserler